نسخه اصولگرا روحانیت قالیباف انتخابات اصولگرایان

نسخه: اصولگرا روحانیت قالیباف انتخابات اصولگرایان ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

دل مشغولی‌های دلواپسان مجلس نهایی ندارد، روزی برجام را آتش زدند، روز دیگر گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را مطرح کردند و با راهپیمایی در مجلس جنجال جهت بررس

CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

عبارات مهم : امنیت

دل مشغولی های دلواپسان مجلس نهایی ندارد، روزی برجام را آتش زدند، روز دیگر گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی ها را مطرح کردند و با راهپیمایی در مجلس جنجال جهت بررسی CFT راه می اندازند و امروز هم با آبستراکسیون CFT در کمیسیون امنیت ملی اجازه تصویب آن را ندادند؛ گویی دل مشغولی ها تمامی ندارد.

به گزارش ایسنا، بعضی اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس که از آنها با نام دلواپسان یاد می شود، از نیمه اردیبشهت ماه سلسه اقداماتی را در مجلس شروع کرده اند، اقداماتی که به باور بسیاری از تحلیلگران پشت پرده آن مخالف با دولت با استفاده از هر حربه ای است.

آخرین اقدام این نمایندگان از وقت بررسی لوایح سه قلو مبارزه با پولشویی، مقابله با تامین مالی تروریسم و الحاق کشور عزیزمان ایران به کنواسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) شروع شد، کلیات لایحه مبارزه با پولشویی علی رغم مخالفت کمیسیون حقوقی و قضایی به عنوان کمیسیون مهم بررسی کننده این لایحه تصویب شد و بررسی جزییات به بعد از بررسی مجدد کمیسیون حقوقی موکول شد. جزییات و کلیات لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم هم علی رغم تمامی مخالفت ها به تصویب رسید که در مرحله بررسی شورای نگهبان قرار دارد.

CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

بعد نوبت به بررسی CFT در مجلس رسید، هیاهو و جنجالی آن هم با برنامه ریزی از قبل انجام شده است راه افتاد، نمایندگانی همچون حسینعلی حاجی دلیگانی، عباس گودرزی و محمد جواد ابطحی با در درست داشتن پلاکاردهایی و سر دادن فریادهایی اعتراضشان را بیان کردند، گویی راهپیمایی و تجمعی در مجلس راه افتاده بود، این نمایندگان همان هایی هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام، پرچم آمریکا و برگه ای نمادین به نام برجام را در صحن علنی به آتش کشیدند.

جنجال ها و فریادهای آنها باعث شد که CFT مجددا جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی برود که در بار اول گزارشی از بررسی این لایحه ارائه نکرده بود، با این توضیح سخنگوی کمیسیون که این لایحه استعماری است! البته در همان جلسه علی مطهری نایب رییس مجلس هم در پاسخ به تذکر کواکبیان با تاکید بر لزوم ارائه گزارش کمیسیون امنیت ملی خطاب به نقوی حسینی گفت: ایجاد ابهام تقصیر شما بود چون در ابتدای بحث لایحه را استعماری خواندید که این یک نظر شخصی بود.

دل مشغولی‌های دلواپسان مجلس نهایی ندارد، روزی برجام را آتش زدند، روز دیگر گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را مطرح کردند و با راهپیمایی در مجلس جنجال جهت بررس

کمیسیون امنیت ملی مجلس از روز شنبه (۵ خرداد) مجددا بررسی لایحه الحاق کشور عزیزمان ایران به کنواسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را شروع کرد، انتظار می رفت با توجه به تاکید رییس مجلس و درخواست نمایندگان جهت بررسی این لایحه قبل از تعطیلات در صحن علنی، وظیفه آن در جلسه روز یکشنبه کمیسیون تعیین شود. کمیسیون جلسه را با معاون وزیر خارجه جهت پاسخ به تمامی ابهامات برگزار کرد ولی رای گیری به علت آبستراکسیون تعدادی از همین دلواپسان به تعویق افتاد.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ۲۳ عضو دارد که جهت رای به لایحه یا طرحی به حضور ۱۶ نماینده نیاز هست؛ در جلسه روز گذشته جواد کریمی قدوسی، مجتبی ذوالنور، ابوالفضل حسن بیگی، هاجر چنارانی و محمد ابراهیم رضایی ۵ نماینده ای بودند که با ترک جلسه، آن را از نصاب مورد نیاز جهت رسمی بودن انداختند.

البته سیدحسین نقوی حسینی هم در میانه مباحث مطرح شده است از سوی عراقچی معاون وزیر خارجه جلسه را ترک کرده بود، کاظم جلالی، قاسم جاسمی و محمد جواد جمالی سه عضو دیگر کمیسیون نیز غایب بودند.

CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

با وجودی که قرار شده است رای گیری راجع به لایحه CFT فردا در کمیسیون انجام شود ولی باز هم این احتمال وجود دارد که با غیبت بعضی از اعضای کمیسیون و تلاش دلواپسان آبستراکسیون صورت گیرد.

اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس در گفت وگو با ایسنا راجع به ورود هیات ریسه به این عنوان گفت: بر اساس آیین نامه مجلس تصویب طرح یا لایحه ای در کمیسیون ها منوط به حضور دو سوم اعضای آن کمیسیون هست؛ حال اگر تعدادی از نمایندگان با آبستراکسیون مخالف تصویب آن عنوان باشند، کمیسیون مربوطه عنوان را می تواند به هیات رییسه گزارش دهد.

دل مشغولی‌های دلواپسان مجلس نهایی ندارد، روزی برجام را آتش زدند، روز دیگر گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را مطرح کردند و با راهپیمایی در مجلس جنجال جهت بررس

به گفته وی در چنین شرایطی هیات رییسه جهت حل عنوان با اعضا جلسه برگزار می کند.

در اهمیت این لایحه همین قدر کافی است که مجلس جهت برطرف تمامی ابهامات جلسه غیرعلنی را با حضور وزیر اقتصاد و دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار کرد.

CFT بازیچه دست غایبان و دلواپسان مجلس

آبستراکسیون یا نصاب شکنی، عدم حضور عمدیِ گروهی از نمایندگان مجلس در هنگام رأی گیری، به قصد از اکثریت انداختن مجلس و جلوگیری از تصویب یک لایحه یا طرح هست. در سیاست، استفاده سامان مند از عدم حضور عمدیِ گروهی از نمایندگان در هنگام رأی گیری به عنوان یک حربه به کار گرفته می شود.

معنای لغوی «آبستراکسیون»، ممانعت هست، و در چارچوب مجلس به عمل یا تلاش اقلیتی از نمایندگان پارلمان جهت جلوگیری از اخذ تصمیم و تصویب قانون، با استفاده از ابزار قانونی گفته می شود در معنای وسیع تر، نصاب شکنی یا آبستراکسیون به مجموعه اقداماتی گفته می شود که گروهی از نمایندگان مجلس یا پارلمان یک کشور جهت جلوگیری از تصویب یا نهایی شدن یک تصمیم و قانون در نشست رسمیِ نمایندگان در پیش می گیرند.

واژه های کلیدی: امنیت | مقابله | کمیسیون | کمیسیون حقوقی | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs